Úspora
Zákaz prodeje klasických žárovek rozpoutal diskuze a vnesl pochybnosti o správnosti tohoto rozhodnutí. Jedním z argumentů jsou mimo jiné pochybnosti o skutečné zátěži na životní prostředí při výrobě, spotřebě a recyklaci těchto rozdílných zdrojů světla.
Kvalita vnitřního prostředí, tedy správná teplota, osvětlení či hladina hluku, má bezprostřední vliv na fyzickou i psychickou pohodu. Jedním ze způsobů, jak této pohody docílit, je správně zvolená stínicí technika. Ta se dělí na různé druhy rolet, žaluzií, slunečních plachet i okenic.
Energetická náročnost našeho způsobu života a ubývající zdroje nerostných surovin zvyšují ceny elektrické energie a to nás nutí spolu s ohledy na znečišťování životního prostředí šetřit energií. Proto byla zavedena mezinárodní klasifikace výrobků do energetických tříd od nejméně úsporné třídy G až po třídu A, která je nejúspornější.
Mýt, či nemýt nádobí v myčce? To je otázka, která domácnosti rozděluje na dva zaryté tábory – jeden nedá na mytí nádobí v myčce dopustit, zatímco druhý podobný spotřebič z různých důvodů nevlastní a preferuje umývání nádobí ve dřezu. Diskutabilní jsou také úspory nákladů na vodu a elektřinu. Podívali jsme se na ně podrobně. Smyslem domácích spotřebičů je zejména úspora času a lidské energie.
Dokonale fungující a energeticky úsporný dům je výsledkem kvalitně propracovaného projektu. Ideálně navržený a umístěný nízkoenergetický nebo pasivní dům by měl splňovat tři základní parametry: málo členitý tvar, největší plochu oken otočenou k jihu, místnosti umístěné podle světových stran.
Inteligentní domy mají spotřebu tepla menší než 40 kWh/m2 za rok, normální domy mají spotřebu tepla 100-120 kWh/m2 za rok. Vše je ovládáno buď dálkově, centrálně nebo nově přes mobilní telefon. Elektroinstalace inteligentních domů patří sice mezi finančně nákladné, ale do pěti let máte vše zpět.
Nikomu z nás nesvědčí pobyt v nevětraných místnostech, bolí nás hlava, jsme unaveni, nebo dokonce trpíme poruchami spánku. Na vině je zvýšená koncentrace toxických látek, příliš suchý nebo příliš vlhký vzduch, nevyhovující teplota, nebo zvýšená prašnost v místnostech.
Pokud jste přistoupili k některým úsporným opatřením a zateplili jste váš dům, vyměnili okna, váš domov stal neprůvzdušným, utěsněným prostorem, kde se shromažďují vlhkost, plísně, mikrobi, pachy, čímž se zhoršila kvalita vnitřního prostředí.
Řešením, jak se postarat o kvalitní vnitřní prostředí a maximální míru komfortu je systém řízeného větrání s rekuperací tepla.
Nepříznivě působícím faktorem, který ovlivňuje kvalitu bydlení v domech jakéhokoli typu, jsou tepelné ztráty. Dochází k nim v místech tzv. tepelných mostů, tedy tam, kde kritické konstrukční detaily stavby nejsou dostatečně izolovány, anebo je aplikace izolací velmi obtížná.
Většina z nás považuje za nepříjemnost, ne-li problém, zvyšující se ceny energií a s nimi ruku v ruce jdoucí náklady na vytápění. Stejně tak stoupá potřeba žít a bydlet s minimálními ekologickými dopady. Tedy: chcete ušetřit své finance i životní prostředí. Jednou z nejlepších možností je zateplení domu.