Jak chytře zatemnit váš dům
Zastínění má tři hlavní funkce. Jsou to regulace přístupu tepla a světla do interiéru a ochrana soukromí nebo bezpečnost obyvatel domu. Stínicí techniku lze rozdělit na interiérovou a exteriérovou, přičemž venkovní je efektivnější, jelikož zabraňuje přístupu tepla dovnitř domu.
V čem jsou klady exteriérové stínicí techniky?
Exteriérová stínicí technika zastavuje a odráží sluneční světlo dříve, než se dostane ke sklu, a přímo tak zároveň s regulací osvětlení omezuje zahřívání budovy. Hraje také důležitou roli v architektonickém pojetí a celkovém vizuálním působení domu, jelikož se nachází zvenku budovy. Většinu druhů je možno ovládat ručně, ale pro automatické ovládání je podmínkou motorový pohon.
Výsuvné markýzy a sluneční plachty
Ideálním řešením jsou výsuvné markýzy. Ty tvoří pevná konstrukce obvykle z hliníkových nebo ocelových profilů potažená textilním materiálem. Slouží především k zastínění terasy, ale jejím kladem navíc je, že dokáže zastínit i obytné místnosti. Tyto markýzy se ovládají buď pomocí motoru a ovladače, nebo ruční klikou.
Velmi oblíbené jsou na trhu i sluneční plachty, které se dokonale hodí k budovám v moderním stylu. Plachty jsou ve tvaru trojúhelníku či obdélníku. Díky použití dvou lan je u obdélníkového tvaru zajištěna větší stabilita než u trojúhelníkových typů s jedním napínacím lanem v cípu plachty. Jednou plachtou je tedy možno zakrýt až 70 m2 plochy. Dokážou v nás tedy vzbudit estetický dojem a zároveň kvalitně plní účel zastínění.
Žaluzie venkovní
Místo použití žaluzií v interiéru můžeme zvolit žaluzie venkovní. Tyto žaluzie zamezují přehřívání interiéru při zachování dostatečného množství přirozeného světla v místnosti, ale chrání i proti nepříznivému počasí. Mohou být namontovány přímo na okno, do předem připraveného prostoru pod fasádou, nebo na fasádu. Žaluzie s motorovým pohonem mohou být řízeny vypínačem, dálkovým ovládáním nebo časovým spínačem. Novější typy už mají automatiku s využitím slunečního, větrného a dešťového čidla.
Když se řekne nejtradičnější způsob venkovního zastínění, určitě vás napadnou již po léta známé okenice. Okenice se nyní vyrábějí nejen ze dřeva, ale také z hliníku, případně kombinací dřeva, hliníku a nerezové oceli. Kromě klasického otevírání je v módě způsob pojezdu. Jednotlivá křídla okenice se tak pohybují po pojezdu umístěném na fasádě, směrem do boku. Tyto okenice také mohou být instalovány s elektrickým pohonem.
Možnosti zastínění interiéru
Vnitřní prostředí musí být co nejstabilnější a mělo by vyhovovat potřebám, činnostem a osobním preferencím obyvatel. Pokud vás stavba teprve čeká, bylo by rozumné zamyslet se nad otázkou stínění ještě ve fázi projektování domu. Inteligentní a moderní systémy zařízení samozřejmě něco stojí, ale také bychom si měli uvědomit, že nám přinesou významnou úsporu energie a tedy i peněz na provoz domácnosti.
Horizontální a vertikální žaluzie
Horizontální žaluzie jsou pořád jedním z nejrozšířenějších způsobů stínění. Vybírat je možno z velkého množství odstínů, včetně imitace dřeva, která bude ladit s okenními rámy. Tyto žaluzie se instalují na okno nebo na stěnu. Pro dvojitá okna nebo pro zdvojená okna je rozšířený typ meziskelních žaluzií. Žaluzie pro montáž do plastových oken a eurooken mají lamely částečně nebo zcela schovány uvnitř rámu okenice a ovládají se tzv. nekonečným řetízkem.
Dřevěné horizontální žaluzie plní také funkci dekorativní a perfektně doplní interiér zařízený v klasickém i moderním stylu. Obvykle se vyrábějí z tropických dřev a bambusu. Instalace tohoto druhu se provádí do zasklívací lišty, na čelo okenního rámu, do okenního výklenku i přes výklenek.
Kromě horizontálních typů jsou oblíbené i typy vertikálních žaluzií. Lamely se vyrábějí z polyesteru, sklotextilu nebo bavlny ve velkém množství barev. Jejich natáčení se provádí kuličkovým řetízkem, lamely je možno otáčet až o 180 stupňů. Vertikální žaluzie jsou zajímavým dekorativním doplňkem interiéru a dokážou také oživit vaši domácnost.
Tajemství rolet
Vnitřní rolety jsou klasika, která má své trvalé místo i v moderních domácnostech. Materiál se volí od průsvitných nebo silnějších textilních materiálů až po materiály přírodní. Rolety se dají navíjet pomocí řetízku, pružinového mechanismu nebo dálkovým ovládáním. Obvykle se upevňují přes okenní výklenek, na strop i do okenního křídla. Zvláštností jsou rolety nalepovací bez nutnosti montáže do okenního rámu. Pomocí rolet můžete snadno změnit den na noc. Postupným spouštěním rolety lze regulovat intenzitu slunečního záření.
Proč si vybrat právě rolety?
Protože až o třetinu sníží náklady na vytápění z důvodu izolace vzdušným polštářem, který vzniká mezi roletou a oknem. Zabraňují proti slunci a nepustí sluneční teplo do místnosti a navíc chrání proti hluku z ulice. Přes okno bez rolety může být únik tepla až 37% na jeden dům.