Technologie

Inteligentní domy - technologie, které šetří za vás

Inteligentní domy - technologie, které šetří za vás

Inteligentní domy mají spotřebu tepla menší než 40 kWh/m2 za rok, normální domy mají spotřebu tepla 100-120 kWh/m2 za rok. Vše je ovládáno buď dálkově, centrálně nebo nově přes mobilní telefon. Elektroinstalace inteligentních domů patří sice mezi finančně nákladné, ale do pěti let máte vše zpět.

Inteligentní domy maximálně zvyšují uživatelský komfort s minimálními provozními náklady.
To znamená, že vaše bydlení se stane pohodlnější, bezpečnější a také úspornější. Navenek se neliší od klasického objektu, ale uvnitř jsou vybaveny moderními technologiemi, které slouží k pohodlnému ovládání chodu domácnosti. 

Dříve to byla záležitost hotelů, parkovišť nebo obchodních center. V dnešní době se takovou technikou mohou chlubit i školy, menší firmy nebo právě rodinné domy. Inteligentní dům v sobě zahrnuje inteligentní elektroinstalaci, do které patří senzory teploty, otvírání oken a dveří, infračervené senzory pohybu osob, ovládání klimatizace a spousty jiných zařízení. Nemusí to být jen vnitřní elektroinstalace, ale patří do ní i elektroinstalace vnější, jako zavlažování, otvírání vrat, řízení garáže a bazénu atd. 

 

Jak ušetřit náklady u inteligentních domů

 

Nikdo sám nedokáže ušetřit energii, aniž by tím někoho otravoval, neustálým zhasínání nebo ubíráním teploty v domě. Toto za vás obstarává inteligentní elektroinstalace, aniž by to někdo z okolí poznal. Jednotlivé zařízení spolu navzájem spolupracují. Když si v zimním období budeme chtít zatopit za součastného otevření oken, tak regulátor topení bude v nečinnosti. Naopak za slunečného počasí při vyšší teplotě v místnosti se uvede do činnosti zařízení ovládání žaluzií, které zabrání průchodu slunečných paprsků do místnosti a tím se zároveň sníží výkon klimatizace. Nemáte-li při probouzení rádi, když vám do obličeje svítí první sluneční paprsky? To jednoduše vyřeší snímač světelných paprsků, který dá signál zařízení ovládání žaluzií, které tyto nepříjemné paprsky zastaví. Pro zapomětlivé existuje také jeden vypínač, který vypne elektřinu v celém objektu, potom nemusíte přemýšlet, jestli jste nechaly rozsvícené světlo nebo třeba zapnutou žehličku. 


Dotace lze žádat pro novostavby v pasivním energetickém standardu

 

Základní podmínkou je dosažení měrné roční spotřeby tepla na vytápění menší 20 kWh/m2 u rodinných domů a 15 kWh/m2 u domů bytových. Dotace je přidělována jako pevná částka na jeden rodinný dům 250 000 Kč a 150 000 Kč na bytový dům. Při žádosti o poskytnutí dotace je povinná dokumentace, podle které se vypočítá požadovaná dotace. Dokumentace obsahuje identifikace žadatele, údaje o stavbě, stavebně technický posudek, odborný posudek a výkresovou část.

 

Zdroj: Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe