Úspora

Zateplení střechy

Zateplení střechy

Většina z nás považuje za nepříjemnost, ne-li problém, zvyšující se ceny energií a s nimi ruku v ruce jdoucí náklady na vytápění. Stejně tak stoupá potřeba žít a bydlet s minimálními ekologickými dopady. Tedy: chcete ušetřit své finance i životní prostředí. Jednou z nejlepších možností je zateplení domu.

A začnete-li hezky popořádku shora, prvním objektem renovace bude střecha. Teplý vzduch stoupá a uniká – jeho zastavením můžete podle typu a stáří domu zadržet přibližně pět až patnáct procent unikajícího tepla. 
Navíc prodloužíte životnost konstrukcí omezením kondenzování vodních par a snížíte rozdíl mezi teplotami stěn a vzduchu, čímž přispějete k většímu komfortu.

 

Plochá nebo šikmá střecha?

 

Zateplení se liší u ploché a šikmé střechy, stejně tak u různých krytin a typů provedení – o tom se zmíním dále. Ještě předtím je totiž nutné zvážit, zda je zateplení střechy vůbec nutné.
U domů s nevytápěným podkrovím je totiž zbytečné nechávat teplo pronikat až k samotné střeše. Levnějším i účinnějším opatřením bude zateplit strop posledního vytápěného podlaží.

Vzhledem k náročnosti úprav střechy lze výrazně ušetřit spojením s další rekonstrukcí: Potřebujete opravit komín? Přemýšlíte nad přestavbou podkroví? Nebo – nejhorším případě – je možné, že střecha nevydrží dalších pár desítek let? Kolem této doby se pohybuje životnost zateplení. 
Pokud jste se opravdu rozhodli, zbývá mimo placení vybrat materiál a druh konstrukce.
Prvního je poměrně omezený výběr: v rámci konvencí můžete použít jen skelnou nebo minerální vatu. S výjimkou zateplení nad krokvemi, u nějž se používají polystyrenové desky. U konstrukce nastává problém: střecha nepropouští – alespoň v ideálním případě – žádnou vodu.
To znamená, že přes ni neunikne ani vnitřní vlhkost, která by mohla kondenzovat právě v tepelné izolaci. Snižovala by účinnost i životnost zateplení i všech materiálů okolo. 
Nejjistějším způsobem, jak tomu zabránit, je postavit odvětrávanou střechu.

Mezi krytinou a izolací se jednoduše nechá několikacentimetrová mezera, nahoře i dole otevřená do exteriéru. Méně jistou volbou může být kvalitní parozábrana. Speciální fólii lze sice utěsnit lepicí páskou téměř dokonale, nicméně jakýkoli zásah pod vnitřní obklady – velký hřebík, elektroinstalace apod. - ji protrhne.

U plochých střech se zatepluje téměř vždy shora, a to hlavně polystyrenem. Musí se ale počítat s rizikem proboření hydroizolační vrstvy, je-li vedená na povrchu. Případně, pokud má střecha dostatečnou nosnost, můžete uvažovat o trávníku. Na ten stačí asi čtyři centimetry země – a mimo izolace získáte místo pro příjemné posezení s výhledem.

 

Zdroj: Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe