Elektřina

Zářivky versus žárovky

Zářivky versus žárovky

Zákaz prodeje klasických žárovek rozpoutal diskuze a vnesl pochybnosti o správnosti tohoto rozhodnutí. Jedním z argumentů jsou mimo jiné pochybnosti o skutečné zátěži na životní prostředí při výrobě, spotřebě a recyklaci těchto rozdílných zdrojů světla.

Štítkování zdrojů světla se týká klasických žárovek i energeticky úsporných kompaktních zářivek, včetně tzv. lineárních a neintegrálních kompaktních zářivek.

Energetický štítek musí obsahovat:

třídu energetické účinnosti – indikační písmeno (A nejúspornější, G nejméně úsporné)
světelný tok zdroje v lumenech (1500 lm )
střední dobu životnosti (10000 hodin)
údaj 24W/ 827 obsahuje následující informaci: 
24W příkon ve wattech (24W) 
8 podání barev Ra = 8 (standardní pro většinu zářivkových zdrojů)
27 teplota chromatičnosti (přidáte 00), 2 700 K, warm white – teplá bílá

Vysoká spotřeba klasických žárovek (dosahuje označení třídy E, F, G) svědčí o jejich nízké efektivitě. Oproti tomu energetická třída trubicových zářivek a kompaktních úsporných zářivek dosahuje úrovně A, případně B, čímž ve srovnání s klasickou žárovkou ušetří až 80 % energie.  
Vysokonapěťové halogenové žárovky pracující s napětím 230 V jsou zařazeny do skupiny méně úsporných zdrojů s označením D a E, přesto jejich životnost je cca 4.000 provozních hodin, což představuje až 4x delší životnost o proti běžné žárovce a úsporu energie 30%.
Proto se doporučuje nahradit klasické žárovky úspornými všude tam, kde doma svítíme souvisle alespoň hodinu denně.
Do místnosti, v níž se často vypíná a zapíná osvětlení, jsou vhodné úsporné zářivky s vyšší odolností při zapínání – s tzv. funkcí předehřívání.

Výpočet úspory energie

Záměna jedné 100 W klasické žárovky za kvalitní úspornou zářivku s průměrnou dobou životnosti 10 000 hodin a cenou 4,72 Kč za 1kWh v běžné sazbě pro domácnosti

Tabulka : náklady na 10000 hodin provoz 100W žárovka a ekvivalent 21W zářivka

Spotřebováno kWh 1000 kWh 210 kWh
Cena za kWh celkem v Kč 4720,- Kč 991,2 Kč
Cena za počet zdrojů 1 ks 10 Kč 200,- Kč
NÁKLADY CELKEM 4730,- Kč 1191,2 Kč

Za dobu provozu 10 000 hodin došlo k úspoře 3538,8 Kč. V případě pořízení úsporné zářivky s průměrnou dobou životnosti 15 000 hodin bude úspora daleko vyšší.
Levnější úsporná zářivka často znamená riziko zkrácené životnosti a většího úbytku světelného toku.Kvalita světla u levných zářivek často neodpovídá údajům uvedeným na obale.

Orientační příkony úsporných zářivek nahrazujících klasické žárovky:

Klasická žárovka Úsporná zářivka Halogenová žárovka
25W 5W -
40W 8W 28W
60W 12W 42W
75W 16W 53W
100W 21W 70W
120W 23W 84W
150W 32W 105W

Důležité pro použití úsporného světelného zdroje je i estetická vhodnost  jeho použití v daném typu svítidla. Při výběru svítidla dbejme proto na jeho kompatibilitu s běžně dostupnými tvary a rozměry kompaktních zářivek.Na trhu jsou již dnes k dostání kompaktní zářivky, tvarem a rozměry blížící se klasické žárovce.

Doporučení, jak omezit spotřebu:

Omezujte zbytečné stálé svícení (např. na chodbách) nebo dekorativní osvětlení. 
Halogenová svítidla pro dekorativní osvětlení výrazně zvyšují spotřebu elektřiny a mají relativně krátkou životnost.
Namísto klasických žárovek používejte kompaktní zářivky – mají 5x menší spotřebu a až 15x delší životnost.
Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení (koupelna, WC, šatna).
Používejte kompaktní zářivky s elektronickým předřadníkem s vhodnou barvou světla. Čím vyšší barevná teplota, tím bělejší světlo podobné dennímu. * Bílé světlo je vhodné zejména pro pracovní činnosti (čtení, rýsování, ruční práce apod.). 
Před koupí kompaktní zářivky se ujistěte, že pasuje do konkrétního svítidla. Kompaktní zářivky mají často objemnější spodní část – patici, která znemožňuje umístění v některých svítidlech.
Vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní zářivky mají delší životnost, lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.
Pravidelně zbavujte svítidla prachu

Standardní žárovky

Nejznámějším a nejrozšířenějším zdrojem světla jsou běžné žárovky. Světlo žárovek vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemné wolframové vlákno. Na světlo se však promění jen asi 5 % elektrické energie. Zbytek je odveden do okolí jako tepelné záření. Jejich hlavní výhodou je jednoduché použití a nízká pořizovací cena. Jsou to ovšem také zdroje, které jsou nejméně hospodárné a mají poměrně krátkou životnost, proto je lepší používat je v místech, kde svítíme krátkou dobu a nepravidelně (ve sklepích, na půdách a podobně).

V čirém provedení poskytují standardní žárovky brilantní světlo, v matné verzi zabraňují oslnění a tlumí tvorbu stínů. K dispozici jsou též v barevných verzích, v kapkovém či svíčkovém provedení, které slouží pro dekorativní účely.

Výhody:

jednoduché použití, okamžitý start
přesné podání barev - klasická barva světla
nízké pořizovací náklady

Nevýhody:

velká spotřeba energie a nízká účinnost přeměny energie - 92 % teplo a jen 8 % světlo
životnost jen cca 1000 hodin provozu
relativně vysoká povrchová teplota

Kompaktní úsporné zářivky

Kompaktní zářivky plněné fluorescenční látkou potřebují oproti běžným žárovkám (se žhavým vláknem) s toutéž svítivostí jen asi 20 - 25% energie a dosahují životnosti v závislosti na kvalitě a ceně) od 4000 - 15000 hodin (běžná žárovka 1000 hodin). Vyrábí se s žárovkovým závitem
E 27 i s miňonkovým závitem E 14 – je proto možné je instalovat do běžných svítidel místo žárovek. Je však potřeba počítat s pomalejším náběhem na plný světelný výkon – do 120 vteřin podle kvality zdroje. Hlavní výhodou kompaktních zářivek je až 80 % úspora elektrické energie oproti běžné žárovce a dlouhá životnost. 
Při vývoji a výrobě kompaktních zářivek je kladen důraz na spolehlivost spojení patice-objímka, snadnější umístění zářivky do objímky a zvýšená ochrana proti nebezpečnému dotyku

Hlavní přednosti kompaktních zářivek:

vysoká účinnost přeměny elektrické energie na světelnou, dosahující u typů s vnějším elektronickým předřadníkem až 87 lm/W, což v porovnání s měrným výkonem odpovídající žárovky znamená téměř 80% úsporu elektrické energie,
velmi dobré podání barev charakterizované Ra převyšujícím hodnotu 80, u speciálních typů až 90,
rozšířený interval provozních teplot (–10 až +70 °C) 
možnost provozu se stmívači (a to jak zářivek s příslušným vnějším elektronickým předřadníkem, tak i u některých nejnovějších typů zářivek s integrovaným elektronickým předřadníkem) nebo se zabudovanými senzory, které automaticky reagují na okolní světelné podmínky, resp. na přítomnost lidí v místnosti; takový provoz dále spoří elektrickou energii,
kompaktní zářivky s integrovaným elektronickým předřadníkem pracují ve vysokofrekvenčním režimu, se všemi z něho vyplývajícími výhodami (téměř okamžitý start – do 1 s – bez blikání a stabilní provoz bez míhání, potlačení stroboskopického jevu)

Nevýhody kompaktních zářivek

Co vám na kompaktních zářivkách vadí, proč jsou pro vás nevyhovující?
Při nákupu úsporných fluorescenčních zářivek věnujte pozornost údaji - "teplota chromatičnnosti" = barva světla
Fluorescenční zářivky vydávají poněkud jiné světlo, jelikož svítí na jiném principu, než klasické žárovky.

Hlavní nevýhodou
poměrně vysoká pořizovací cena
kompaktní zářivky patří mezi nebezpečný odpad kvůli obsahu těžkých kovů. Obsah rtuti může být mezi 4 a 20 mg
negativní vliv četnosti zapínání na jejich životnost
ne vždy uvedené údaje ohledně doby životnosti odpovídají skutečnosti

Barvy světla u energeticky úsporných zářivek

Energeticky úsporné zářivky jsou k dispozici v různých barvách světla tzv. teplotě chromatičnosti:

teplá bílá (označení 827) odpovídá barvě světla klasické žárovky, teplota barvy světla 2700-3200Kelvin
chladná bílá (830–840) kolem 4000K
velmi chladná bílá (860–865) odpovídají barvě denního světla 6000-6400K.

Při výběru zářivek, věnujte pozornost indexu barevného podání světla a "barvě světla".

Jiné světlo potřebujeme na osvětlení velkých ploch a jiné u pracovního stolu a naše vnímání se liší, proto každému vyhovuje jiná barva světla
Důležitým parametrem výběru světelného zdroje je měrný výkon, udávaný jak lm/W, který vyjadřuje účinnost přeměny elektřiny na světlo.
K osvětlení interiérů s trvalým pobytem osob je nutné dosáhnout určité kvality světla zdroje, vyjádřené indexem podání barev, který by měl být větší než 80

Kompaktní zářivky

se vyrábějí i v provedení s nástrčnými paticemi a jsou určené především pro stolní svítilny a malá nástěnná a stropní svítidla. Tyto zdroje mají většinou zabudovaný předřadník přímo ve svítidle. Výhodou odděleného předřadníku jsou menší rozměry světelného zdroje. Po skončení doby životnosti zdroje stačí jen vyměnit zářivku. Kompaktní zářivky se dělí hlavě podle patice nebo podle světelného toku. Skupina výbojových světelných zdrojů, která se svým světelným tokem, geometrickými parametry a kvalitou podání barev blíží obyčejným žárovkám v základní příkonové řadě 15 až 200 W (jde o typy s integrovaným elektronickým předřadníkem) 

Výhody:

vysoká životnost (až 15 000 hodin u kvalitních výrobků, tj. 15x delší než u běžných žárovek)
úspora energie až 80 %
4-5x vyšší účinnost oproti klasické žárovce (23W zářivka = 100W žárovka)
široká nabídka tvarů a barvy světla

Nevýhody:

vyšší pořizovací náklady
kompaktní zářivky patří mezi nebezpečný odpad kvůli obsahu těžkých kovů. Obsah rtuti může být mezi 4 a 20 mg
vliv četnosti zapínání na jejich život

Halogenové žárovky

pracují na podobném principu jako klasické žárovky, ale s podstatně vyšší teplotou uvnitř baňky. V baňce jsou navíc obsaženy sloučeniny halogenových prvků, díky kterým se wolfram odpařený z vlákna žárovky při teplotách kolem 3 000 °C mění v průsvitnou hmotu a nezpůsobuje černání baňky. Moderní halogenové žárovky mají oproti klasickým žárovkám spoustu předností. Halogenové světlo umožňuje díky vyšší teplotě a konstrukci vlákna vytvořit jedinečné osvětlení interiéru. Světelné efekty halogenových zdrojů činí prostor plastičtějším, umožňují hru světel a stínů. Světlo může být koncentrováno do jednoho bodu nebo naopak osvětlovat třeba celou stěnu. Halogenové žárovky mají po celou dobu životnosti konstantní kvalitu světla, dosahují mnohem menších rozměrů a jsou proto vhodné pro dekorativní osvětlení.

Halogenové žárovky se dělí buď to na halogenové žárovky na 12 V nebo halogenové žárovky na 230 V.

Výhody:

spotřeba o 20-30 % nižší než u klasické žárovky
2x delší životnost oproti klasické žárovce
možnost postupného stmívání

Nevýhody:

vyšší cena oproti klasickým žárovkám
nižší účinnost než kompaktní úsporné zářivky

Lineární trubicové zářivky

Lineární zářivky jsou jedním z nejvíce rozšířených umělých zdrojů světla. Jsou ideálním řešením pro použití tam, kde je kladen důraz na optimální využití elektrické energie, rovnoměrné osvětlení interiéru a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku. Zářivky jsou rtuťové nízkotlaké výbojky. Ve skleněné trubici jsou vlivem elektrického pole mezi elektrodami vybuzeny páry rtuti emitující neviditelné UV záření. Speciální látka luminofor na vnitřním povrchu trubice přeměňuje neviditelné UV záření na viditelné světlo. Volbou luminoforu je možné ovlivnit barvu světla zářivky. 

Výhody:

vysoká životnost (až 16 000)
úspora energie až o 85 %

Nevýhody:

pomalejší náběh do plné svítivosti
omezený výběr svítidel
velké rozměry

Výbojky

Vhodné pro průmyslové a venkovní osvětlení. Specifické vlastnosti a použití mají vysokotlaké rtuťové výbojky s modrozeleným až modrobílým světlem, halogenidové a směsové výbojky, které se dnes vyrábějí v mnoha modifikacích. Žlutooranžovou barvou jsou známé sodíkové výbojky (mohou být nízko - i vysokotlaké), užívané k bezpečnostnímu osvětlování komunikací a veřejných prostranství. Při jejich použití je třeba vzít v úvahu velmi nízký index podání barev. Jsou proto vhodné pouze tam, kde není rozlišení barev důležité. 

Výhody:

barevné světlo – vhodné k dekorativnímu osvětlení
vysoká svítivost (osvětlení sportovišť, světel automobilu a jiné)
účinnost až 90 % (External Electrode Fluorescent Lamp)
žádné blikání, velká odolnost proti vibracím

Nevýhody:

vysoká povrchová teplota (podle typu)
nízký index podání barev

LED (Light Emitting Diode) žárovky

LED svítidla fungují na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. Přes malé rozměry, dosahují poměrně vysokého výkonu. Jejich největší přednost je životnost až 100 000 hodin. Významná je i úspora energie. Extra úsporné žárovky na bázi High Power LED mají příkon 1-5 W. Tyto žárovky vypadají na první pohled stejně jako klasické žárovky a jsou k dispozici s různými paticemi na 12 a 230 V.

Výhody:

nižší spotřeba než úsporné zářivky
dekorativní využití, možné změny barvy světla, bez barevných filtrů
extrémně dlouhá životnost 
odolné vůči nárazům a nešetrnému zacházení
odolné k častému vypínání a zapínání
rychlé rozsvícení
neobsahují rtuť

Nevýhody:

vyšší pořizovací náklady
světlo z bílých LED diod může zkreslovat barvy
žárovky High POWER LED potřebují chlazení

Ke dni 1.9.2009 Evropská komise definitivně zakázala další výrobu klasických žárovek.

V první fázi půjde o zákaz výroby všech matných žárovek se závitem E27 a dále čirých žárovek se závitem E27 s příkonem nad 80W  
Uplatňování zákazu bude probíhat v několika fázích, dostatečně dlouhé přechodné období tak zajistí dostupnost kvalitních náhrad energeticky úsporných zdrojů světla. Podle Střediska pro efektivní využívání energie by úsporné zdroje světla mohly snížit spotřebu elektřiny až o 5,7 %.

Následující žárovky se již nebudou dávat do oběhu k uvedenému datu
1. září 2009 všechny matné žárovky se závitem E27 a dále čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 80W 
1.září 2010 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 65W
1.září 2011 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 45W 
1. září 2012 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 7W
1. září 2013 zvyšování nároků na kvalitu 
1. září 2016 všechny žárovky energetické třídy C

 

Renata Vespalcová, Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe