Zelená úsporám

Příspěvek na zateplení se vyplatí hlavně na výměnu oken a izolaci stropu

Příspěvek na zateplení se vyplatí hlavně na výměnu oken a izolaci stropu

Výrobci izolací a oken ukousnou největší díl z byznysu, který rozjede program Státního fondu životního prostředí nazvaný Zelená úsporám. Podle prvních ohlasů je z celého programu, který počítá s rozdělením až 25 miliard korun, největší zájem o investice do zateplení.

 

Příliš na dotacích nevydělají ani ti, kteří mají přístup k levnému vytápění. "Pokud někdo bydlí u lesa a má přístup k vlastnímu dřevu, tak by si to měl propočítat," říká Jan Truxa z Centra pro obnovitelné zdroje Ekowatt.

Zateplení nemá lidem přinést jen úspory a možnost získat dotace. Podle Tomáše Chadima ze Střediska pro efektivní využívání energie zateplením dům zvyšuje svoji cenu na realitním trhu.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Který rodinný či bytový dům se vyplatí zateplit, aby majitelé dosáhli na dotaci? Univerzální odpověď neexistuje. Záleží hlavně na tom, v jakém stavu dům je. Někdy sice zateplení přinese úsporu energie, ale ne tak velkou, aby na investici přispěl stát.

"V podstatě kterýkoliv nezateplený domek postavený před rokem 1989 se vyplatí zateplit," tvrdí Martin Krejcha ze Střediska energetických úspor Intoza.

Na dotacích nejvíce vydělají hlavně ti, kteří mají velké tepelné ztráty a investice jim pak přinese i velké úspory za topení.

Kdo tedy rozhodně nemá váhat? "Lidé, kteří bydlí v domech z třicátých let z plných cihel, jednoduchou fasádou a elektrickým vytápěním," říká Truxa.

Kromě lidí začali na dotace slyšet i firmy. A některé z nich už větří boom poptávek. "První ohlasy jsou pozitivní, lidé se začínají ptát," říká šéf firmy Stomix Bořivoj Minář. Podobně jako další výrobci slibuje, že zvýšené poptávky nevyužije ke zdražení. "Chceme jít zákazníkům naproti, takže připravujeme i výhodné balíčky, pokud si zakoupí více produktů najednou," dodal Minář.

Státní fond životního prostředí už posuzuje první dva projekty, které o dotaci zažádaly. "Oba se týkají zateplení. Na to se i lidé nejčastěji ptají," řekla mluvčí fondu Lenka Brandtová.

O obřím zájmu o zateplování svědčí i statistika z prvního dne nastartovaného programu. Na krajské pobočky přišlo 814 lidí, úředníci vyřídili 1 200 telefonů a 250 e-mailů.

Samotných žádostí o dotace však ještě několik týdnů mnoho nebude. Podle odborných firem, které lidem nabízejí své poradenské služby, totiž ještě nejsou jasná pravidla a lidé by měli ještě počkat.

Navíc fond musí nejprve zveřejnit seznam firem, které mohou dotované zateplování provádět. Na práce svépomocí nelze totiž dotaci získat.

Tedy například do izolací, na novou zateplenou fasádu nebo výměnu oken. Podstatně slabší je poptávka po solárních panelech či kotlích na biomasu.

Zateplení se nemusí vyplatit všem. Není totiž levnou záležitostí. Na to, aby člověk dosáhl na dotace, potřebuje nakombinovat nejméně dva druhy zateplení a ještě změnit způsob vytápění.

Přitom jen zateplení vnějších stěn je akce s rozpočtem nejméně dvě stě tisíc korun. Dalších nejméně 60 tisíc spolknou například nová plastová okna. Kompletní zateplení se tak může vyšplhat i k milionu korun.

Kdo nechce zateplovat vše, tomu se podle odborníků vyplatí zaměřit se hlavně na výměnu oken a zateplení stropu a suterénu.

U architektonicky jednodušších staveb s největšími ztrátami tepla se peníze mohou vrátit běžně do deseti let. Naopak například složitější, často i památkově chráněné domy je podstatně nákladnější opravit a proto ne všude se zateplení i s dotací vyplatí.

 

Zdroj: Idnes.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe