Technologie

Jaká okna jsou nejlepší?

Jaká okna jsou nejlepší?

Okna jsou při stavbě, rekonstrukci domu nebo budovy důležitým stavebním prvkem, který musí splňovat hlavní kriteria pro: úspora energie a ochrana tepla, úspora energie a ochrana tepla, ochrana proti hluku, hygienické požadavky, bezpečnost při užívání, mechanická odolnost, požární bezpečnost.

Rozdělení oken podle materiálu okenního rámu a křídla

 

plastová - s komorovou konstrukcí, ocelovými výztuhami s 3 - 6 komorami
dřevěná 
kovová - nejčastěji hliníková, popřípadě ocelová
dřevěná kombinovaná s hliníkovými profily 

 

Dřevěná okna – Eurookna 

 

Křídla i rámy jsou vyrobeny z hranolu, který je slepen ze 3 – 4 vrstev dřevěných lamel vysoké kvality, což zabezpečuje jejich tvarovou, objemovou stálost a vysokou pevnost. K výrobě se používají výhradně velmi dobře vysušené eurohranoly, bez vad a suků. Vyrábí se z tuzemských dřevin, nejčastěji smrk – jde o měkké dřevo, kvalitnější je borovice – vyšší obsah smoly, tuzemským nejkvalitnějším materiálem pro výrobu eurooken je dub – vyšší cena.  
Meranti označení pro několik druhů dřevin z rodu Shorea, pochází z jihovýchodní Asie. Jednotlivé druhy se liší podle barvy a hustoty (hmotnosti).  Dřevo je tvrdé a odolné proti dřevokaznému hmyzu a hnilobě.

 

Povrchová úprava dřeva

 

Současná okna jsou povrchově upravována vysoce elastickými akrylovými barvami a lazurami s vynikající odolností proti povětrnostním vlivům a ochranou proti UV záření. Tato povrchová úprava respektuje vlastnosti dřeva, je pružná, pohybuje se dřevem a proto nepopraská. Základní barva obsahuje impregnační látky chránící dřevo před vlhkostí, napadení plísní a houbami, vrchní lak potom obsahuje UV filtr chránící zejména před vlivem slunečního záření. Základní i vrchní vrstva obsahuje barevné pigmenty.
K prodloužení životnosti je dobré okna ošetřovat udržovací sadou. Jedná se o jednoduché ošetření, kdy speciální přípravek nanášíme hadříkem nebo houbičkou. Takto se zacelí případné mikrotrhliny a obnoví hedvábný lesk. Pro dlouhou životnost dřevěných oken je třeba dodržovat správnou aplikaci povrchové úpravy předepsanou výrobcem a dodržení jednoduché údržby. Nedojde k loupání, barva se sprašuje, tím se tenčí její vrstva, jednou bude potřeba barvu obnovit a okna natřít.

Chcete-li svá eurookna uchovat co nejdéle v perfektním stavu, pak pro čištění oken nepoužívejte žádné agresivní látky, rozpouštědlová čistidla, drsné prostředky nebo tradiční alkalické víceúčelové čističe. K omytí oken používejte zásadně neutrální mýdla nebo neutrální víceúčelové čističe. 

 

Plastová okna

 

Houževnaté PVC (PVC-U) je v současné době nejrozšířenější materiál pro výrobu oken a dveří v ČR, jeho tržní podíl činí více než 60 %.
Výhodou plastových oken je poměrně nízká cena v porovnání s okny hliníkovými nebo dřevěnými eurookny, minimální nároky na údržbu.
Rozdílnost technologie při výrobě PVC určuje výsledné vlastnosti hmoty která odolá různým extrémním vlivům méně než -40 °C nebo pro tropické oblasti. 
Profil: je tvarová lišta, z které se skládá okenní rám.

 

Profily plastových oken

 

se vyztužují pozinkovanou ocelí anebo nerezovými výztuhami. Protože vzduch je nejlepší tepelný izolant, i profil obsahuje různé vzduchové komory, čímž se dosahuje lepší tepelné izolace. Komory se často vyplňují izolačním materiálem, argonem či jiným plynem, který izoluje lépe než obyčejný vzduch.
Podle počtu komor potom rozlišujeme okna 3, 4, 5-ti a 6-ti komorové.
Komorové systémy zamezují úniku tepla přes samotný rám oken
Výhodou vícekomorových profilů je minimalizace úniků tepla a dobrá zvuková izolace, někdy však zapřičiňuje vynechání ocelové konstrukce v oknech, jejichž statická nosnost je tak menší
Plastový distanční rámeček pomáhá eliminovat rosení skla.

 

Hořlavost

 

PVC používaný pro okna je řazen do kategorie B - nesnadno hořlavé materiály. Plastové konstrukce tedy nelze použít jako protipožární přepážky, ale okna mají úctyhodnou odolnost - hoří nejprve při teplotě 450 °C a v počáteční fázi jsou klasifikovány jako samozhášecí.
Přesto je u plastových prvků chování při požáru jejich nevýhodou. Ve dřevě při požáru nevzniká chlorovodík a kyselina solná jako u PVC, rám okna se nedeformuje, a tudíž se dřevo jeví jako velice bezpečné, schopné při použití protipožárního skla zadržet oheň na dobu až 90 minut.

 

Hliníková okna

 

Hliník se používá všude tam, kde svými vlastnostmi nevyhovují dřevěná, či plastová okna. 
Hliník, jako konstrukční materiál pro okna, vyniká především díky svým statickým vlastnostem v různých speciálních konstrukcích, např. právě prosklených fasádách, polostrukturálních a strukturálních fasádách, zimních zahradách a konstrukcích bezrámového zasklení, kde má jednoznačně navrch oproti konkurenčním materiálům.
Jeho předností je dlouhodobá životnost, vysoká pevnost, vzhled. Vyznačuje se vysokou výrobní přesností a s tím spojenou těsností konstrukce při doléhání okenního křídla na rám, nízkou hmotností, nevyžaduje téměř žádnou údržbu.  
Také v bodě bezpečnosti nabízí hliník nejlepší možnosti na ochranu osobního majetku. Kromě prvků s vysokou třídou odolnosti vůči vloupání, systémů odolávající účinkům střelby a trhavin a systémů protipožární ochrany, je k dispozici celá řada množností, které ve spojení s příslušnými systém kování a bezpečnostním sklem poskytují maximum v oblasti bezpečnosti.
Důležitá je i estetická stránka oken, kdy se využívá přirozené krásy přírodního dřeva. Hliníkové profily se dokončují práškovými vypalovacími laky v libovolných barevných odstínech (tzv. eloxace).

 

Nevýhoda hliníku

 

Nevýhodou hliníku, hliníkových oken je poměrně značná délková roztažnost v závislosti na teplotě (0,025 mm/m°C). Je nutno počítat s dilatačními pohyby. Odlišností od plastu při výrobě oken je vzájemné rohové spojování za pomoci rohových kovových vložek a vzájemného sešroubování.
Hliníková okna se vyrábějí z protlačovaných hliníkových profilů s přerušovaným tepelným mostem, který se odblokuje vložením plastové vložky, čímž se  tepelné vodivosti výrazně zabrání a částečně tak zlepší tepelně izolační vlastnosti hliníkového profilu. Svou Uf-hodnotou (koeficient prostupu tepla oknem) 0,9 - 1,6 W/m2K dosahuje systém AWS 75.SI (SI = Super Insulation) stejných tepelně izolačních hodnot jako okna plastová či dřevěná.

V ČR mají hliníkové prvky zhruba 5% tržní podíl.

Společnost Schüco si díky svým dlouholetým zkušenostem s hliníkem stala skutečným odborníkem především v oblastech průmyslových provozních, správních, obchodních a skladových budov, a to včetně veškerých veřejných budov. Neboť zde jsou požadavky ohledně možného zatížení, hodnotové stability a snadné údržby uváděny přímo do výběrového řízení.

 

Dřevo-hliník 

 

Kombinace dřeva a hliníku je výhodná kvůli spojení dobrých vlastností obou materiálů a zároveň potlačení jejich negativ. Z vnitřní části budovy příjemný vzhled dřeva, zvenku pak hliník, který nemusíte nikdy natírat a je barevně stálý.
Dřevo ve spojení s hliníkovými profily zajišťuje oknům vysoký standard teplotně izolačních vlastností s využitím jeho přirozené originality.

Důležitým prvkem pro funkčnost, bezpečnost  oken je kování:                                                                                                                                                                                                                   

Kování

 

Standardně se používá celoobvodové kování, které pomocí jedné kliky umožňuje:
Otevírání
Sklopení
Mikroventilaci – okno je zbaveno těsnosti a umožňuje stálou výměnu vzduchu v místnosti 
Třípolohová nebo čtyřpolohová klika eurookna dokonale přitlačuje křídlo do rámu. 
Ze širokého výběru kování si můžete vybrat ten s pojistkou proti chybné manipulaci, která současně zabraňuje svěšování okenního křídla.

Podle jednotlivých požadavků lze do oken namontovat kování s různými prvky bezpečnosti. 
Bezpečnostní kování zamezující vypáčení či vysazení křídla, dětskou bezpečnostní pojistku. 

 

Zdroj: Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Jirka H.  (16.7.2015 13:31)

Dobrý den, my jsme také dlouho uvažovali jaká okna zvoli. Hliník a dřevohliník jsme vyřadili kvůli ceně. Nakonec jsme se rozhodli pro plastová okna od společnosti Vekra. Máme profil A a trojskla protože nejlíp izolují


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe