Elektřina

Nevyhazujete peníze z okna?

Nevyhazujete peníze z okna?

Elektrospotřebiče jsou více než 100 let nedílnou součástí našich domácností. Za tu dobu se ale zvýšila nejen
jejich technologická úroveň, ale mění si i jejich spotřeba elektrické energie. Např. dnešní moderní lednice
dokáže za 10 svého provozu ušetřit oproti starším modelům až 20 000 Kč. A takových elektrospotřebičů bychom v domácnosti našli mnohem víc.

Úvaha nad spotřebou elektrospotřebičů je na místě v prvé řadě u spotřebičů z řad tzv. bílé techniky, tedy u praček, lednic a dalšího, zejména kuchyňského vybavení. Není přitom nutné přepočítávat příkon a spotřebu na peníze. Stačí si jen dávat pozor, v jaké energetické třídě daný spotřebič pracuje. A kromě ekonomického přínosu mají pak šetrné spotřebiče ještě jednu výhodu a tou je ekologická ohleduplnost a úspora přírodních zdrojů.

 

Je to jednoduché

 

Přibližně 70 % spotřebované elektrické energie připadá na zmíněnou bílou techniku. Stačí si tedy spočítat, jaká úspora vás může potkat, pokud budete příště nakupovat jen spořivé a ekologické spotřebiče. A jak se orientovat?

 

Třídy energetické účinnosti


Nejúspornější jsou spotřebiče pracují v tzv. třídě energetické účinnosti označované jako „A ++“.  Celá škála tříd je pak označována písmeny A, B,C,D,E,F a G, přičemž písmeno „G“ označuje třídu nejvyšší spotřeby a písmeno „A“ třídu spotřeby nejnižší. U přístrojů s největší provozní spotřebou, např. u mrazniček a ledniček, se pak zavádí již uvedená nejekonomičtější třída „A ++“  představující cca 60 % úspory oproti konvenční spotřebě.

TIP: Nepoužívejte jiné, než indukční varné desky, které oproti ostatním ušetří cca 25 % energie.
 

Zdroj: Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe