Elektřina

Jak ušetřit – malé rady, které vám přinesou stokoruny!

Jak ušetřit – malé rady, které vám přinesou stokoruny!

Ceny potravin i služeb jdou stále nahoru, s platy už je to ale horší. Jak ušetřit, aby to tolik nepoznalo životní úroveň? Stačí se řídit jednoduchými radami a uvidíte, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Elektrické spotřebiče jsou klasickým žroutem energie, a tedy i financí

 

Právě tady byste mohli výrazně ušetřit, možná jen přesně nevíte kde. Například obyčejné žárovky, které doma používáte, přestože již pomalu mizí z pultů prodejen, můžou být jedním z prvních kroků na vaší cestě k vyšším úsporám. Vyměňte je za kompaktní zářivky – vydrží až 15x déle a spotřebují 5x méně energie. A nezapomínejte je za sebou vždycky zhasínat.

 

Jak ušetřit – kupujte už jen spotřebiče s označením A

 

Pokud kupujete nový spotřebič, vždycky už vybírejte jen ten s energetickým označením A nebo A+. U spotřebičů, které mají filtry, tedy u praček, myček nebo sušiček, pravidelně čistěte sítka. Tato maličkost dokáže energii snížit docela výrazně.

 

Perte na nižší stupně, dnešní pračky v kombinaci s kvalitními pracími prášky zvládnou vyprat špínu i na 30 nebo 40 °C. Perte až ve chvíli, kdy máte skutečně dostatek špinavého prádla, ne jen proto, že si zítra chcete vzít ty jediné špinavé kalhoty znovu na sebe.

 

Jak ušetřit nenápadně, ale efektně

 

Vyměňujte pravidelně sáček ve vysavači. Sáček plný prachu snižuje výkon, vy pak musíte vysávat déle a na vyšší stupeň. A tohle přece bere energii nejen ze zásuvky, ale i vám samotným.

Vypínejte počítač, pokud ho opravdu nepoužíváte. Je sice fajn být stále v obraze čtením zpravodajských serverů a být stále aktivní na sociálních sítích, ale pokud jdete na dvě hodinky ven, počítač vypněte.

 

Jak ušetřit tisícovky za rok

 

Přehrávejte CD a DVD na přehrávačích a ne na počítači. Za prvé tolik počítač neopotřebujete, za druhé ušetříte až čtyři pětiny energie. Počítač nebyl na rozdíl od DVD přehrávače primárně vyroben pro přehrávání filmů.

 

Marie Tlachová

 

Zdroj: Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe