Elektřina

Chladničky, ledničky a mrazničky s možností vysokých úspor

Chladničky, ledničky a mrazničky s možností vysokých úspor

Dnešní trh nabízí chladničky, ledničky a mrazničky s možností vysokých úspor, ale i funkcí, velikostí, tvarů. Zamyslete se nad tím jak velký chladící a mrazící prostor potřebujete. V chladničce je dobré nemít police příliš plné, zabraňuje to nutnému proudění vzduchu a dochází ke špatnému rozložení teplot.

Mrazničku kupte určitě alespoň "o číslo" větší, než myslíte, že potřebujete, protože se zaplní dřív, než čekáte.

Automatické odtávání chladničky

 

U chladničky je princip odtávání jednoduchý. Deskový výparník zabudovaný do zadní stěny chladničky je v každém chladícím cyklu vypnutý tak dlouho, dokud jeho povrch nedosáhne teplotu nad nulou. Na něm vytvořená námraza se rozpustí a steče odtokovým kanálkem do misky na kompresoru, odkud se odpaří do místnosti. Protože teplota uvnitř chladničky se pohybuje nad nulou, není tento princip složitý. 
Automatické odmrazování mrazničky
Vzhledem k tomu, že jeho princip je složitější než u chladničky, není samozřejmým, ale stále častějším vybavením mrazících částí kombinací a mrazniček.
V mrazničce je teplota nižší než -18°C a tedy není možné dosáhnout ohřevu výparníku mrazničky umístěného v prostoru pro potraviny bez zvýšení jejich teploty. Proto se výrobci uchýlili k triku, který spočívá v přemístění výparníku mimo prostor pro potraviny a rozvodu mrazícího vzduchu pomocí nucené ventilace. Tak je možné, podobně jako u chladničky, výparník ohřát na teplotu, která dovolí rozpuštění nahromaděného ledu. Protože se voda sráží vždy v nejchladnějším místě je zajištěno, že se v prostoru pro potraviny námraza nevytvoří. I přesto, že je pro tento systém potřeba více energie při zajištění nuceného oběhu vzduchu, je ve svých důsledcích provoz zařízení s tímto systémem výrazně úspornější. Tyto systémy se nazývají Frost Free, No Frost a podobně, systémy pro rovnoměrné rozložení proudícího vzduchu a tedy i teplot v mrazničce se nazývají Multi-flow.

 

Co jsou nulové zóny

 

Pro uchování čerstvé zeleniny, ryb, ovoce, ale i salámů jsou vhodné prostory s nulovou zónou tedy uskladnění v teplotách velmi těsně nad nulou, tyto speciální přihrádky udržují i potřebnou vlhkost. Výrobci k tomuto účelu využívají různé technologie pod názvy Zero n´Fresh, Longfresh, vitaFresh, Chiller Safe Multi Fresh, Double Fresh, atd.

 

Funkce ledniček řídí úspory

 

Ve spojitosti s novými funkcemi je nutno zmínit elektronické řízení, které využívá přesné snímání teplot na několika místech chladničky i mrazničky, podle kterých pozná například pokles teploty po otevření dvířek. Díky tomu je dosahováno úspor 
Dynamické chlazení funguje na principu nuceného oběhu vzduchu uvnitř chladničky, což zefektivňuje chlazení a vytváří stejnou teplotu v celém volném prostoru chladničky.

AntiBacterial filtr - moderní chladničky jsou často vybaveny nuceným oběhem vzduchu, nabízí se možnost vzduch filtrací zbavit nečistot, zápachů, případně bakterií a spór plísní. K tomu slouží antibakteriální filtr vkládaný zpravidla do těla oběhového ventilátoru. Je potřeba počítat s jeho výměnou zhruba 1x za šest měsíců. (Anti Bacterial Filtr, No Odour Filter, Filtr Bio, Hygienizer).
Dalším způsobem boje proti bakteriím a plísním je úprava celého vnitřního povrchu chladničky na bázi stříbra. Výrobci používají povlak vnitřního prostoru chladniček speciální vrstvou na bázi stříbra, který ničí bakterie i nepříjemné pachy, tato úprava vydrží po celou dobu životnosti výrobku. Najdete jej například pod názvy Bacteria Safe System, AniBacteria, Deoderizér, Bacteria Stop, Silver Nano, AgION.Najdete ji pod názvy Super Hygiene, Bacteria Safe Systém, AgION nebo Antibakteriální ochrana či Antibacteria.

Pro rychlé zchlazení nápojů mají některé ledničky speciální funkce, kde se nápoje umisťují před ventilátor nuceného oběhu vzduchu.

Rychlé zmrazení (supermrazení, Frostmatic) a rychlé zchlazení (superchlazení, Coolmatic) jsou funkce, které využijete po velkém nákupu. Umožní, aby nově vložené potraviny rychle dosáhly správných skladovacích teplot. Bez elektronického řízení je nutné funkce ručně i vypnout, elektronika si je ohlídá zpravidla sama.

Funkce Dovolená (Holiday) nastaví teplotu v mrazničce na -18°C a v chladničce na +8 až 9°C, což zajistí velmi ekonomický provoz, za předpokladu, že přístroj nebude používán. Teplota v chladničce zabrání vzniku zápachů a plísní. Počítá se s tím, že v chladícím prostoru nebudou rychle se kazící potraviny.

Eco funkce hlídá předvolené teploty. V tomto případě je to -18°C a + 5°C.

Variabilita je důležitá
K pohodlnému uskladňování potravin je nutné, aby systém polic byl vysoce variabilní a umožňoval lehké posunutí vybavení do potřebné polohy. Za výhodnější považuji vybavení policemi z tvrzeného skla, protože nehrozí riziko převrhnutí nádob s nerovným nebo malým dnem a pokud se už něco takového stane, nenasypete si potraviny do nižších pater. Police s rámečkem zadrží omezený objem tekutiny na sobě, takže se taková nehoda lépe uklízí.
Výhodné jsou i drátěné police na víno, které ušetří místo ve dveřích. Důležité je také ukládání misek na led v mrazničce. Určitě oceníte speciální přihrádky nad výparníkem, kam kromě ledu můžete uložit třeba krabici s pizzou. Někdy jsou podobné přihrádky integrovány do dveří mrazničky nebo dokonce do hrany mrazící přihrádky.

 

Elektronika je výhodou

 

Jistě tušíte, že řada funkcí je umožněna jen díky elektronickému ovládání a přesným elektronickým čidlům. Ale nejen to. Díky elektronice lze regulovat teploty chladničky i mrazničky v rozmezí jednoho stupně, měřit rychlost nárůstu teplot po otevření dvířek a rychle ji kompenzovat, ale také zaznamenávat a hlásit nežádoucí stavy a poruchy. Elektronika je také za moderním komfortním ovládáním a digitálními displeji. 
Pro náročné: Exklusivní ledničky vám umožní sledovat televizi, poslouchat MP3, připojit se na internet, poslat e-mail, chatovat nebo podle seznamu objednat chybějící potraviny.

 

Zdroj: Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe