Izolace

Zateplení oken

Zateplení oken

Pokud chcete snížit množství tepla unikajícího z domu, je nejjednodušší cestou izolace oken. Jejich výměna nebo zateplení nestojí zdaleka tolik jako komplexní zateplení, přitom až polovina tepelné energie může unikat právě okny.

Jejich izolací navíc navážete na běžná úsporná opatření v celé historii: například u šumavských chalup z 18. století byla dvojitá okna běžným standardem, na zimu se navíc ucpávala mechem.

Mezi nejčastější problémy patří špatné usazení oken do ostění a špatná přiléhavost okna k rámu. Obojí je možné vyřešit dodatečnou izolací, ať už ve formě pryžových pásků, plastového nátěru nebo rozličných pěn. Při jejich použití by se místnost neměla utěsnit úplně. V opačném případě totiž zkondenzovaná voda napomůže vzniku plísní. Záležitostí asi 500 až 1000Kč/m2 je polepení skel izolační fólií. Ta ale propouští méně světla a tepla. Nákladnější je výměna okenních skel za lépe izolující, nicméně jí lze docílit i výrazného odhlučnění. V takovém případě se ceny kompletního zateplení a repasování pohybují mezi tisícem a dvěma za metr.

 

Větrací systém

 

Výhodné je instalovat rovněž větrací systém – klasickým průvanem se ztrácí nesrovnatelně víc tepla než při užití vzduchotechniky, která navíc může být spojena s rekuperačním systémem, který vháněný vzduch ohřívá vyháněným. Ten lze ještě doplnit o zemní registr, ohřívající, respektive chladící vzduch v nezámrzné hloubce na teplotu kolem pěti stupňů. Bezprůvanové větrání je mimoto pohodlnější i zdravější díky odfiltrování prachu a pylu.

Repasování oken se vyplatí jen do určité chvíle: rám nesmí netěsnit příliš a musí unést těžší izolační sklo. Výměna už je o něco nákladnější: firmy zabývající se obnovou uvádí až sedmdesátiprocentní úsporu. Cena nového okna pak závisí na velikosti, počtu křídel, materiálu (užívají se plast, dřevo a hliník), kvalitě skla; s montáží začíná na necelých třech tisících a vyšplhat se může třeba až na dvacet.

Mimo termoizolačních vlastností je zapotřebí dbát i na dostatečné odstínění. Vnitřní žaluzie sice nepropustí přímé záření, nicméně zahřívají místnost, což v parných dnech není nejlepší. Zejména u střešních oken, která jsou na rozdíl od těch zapuštěných ve zdi více vystavena venkovním teplotám i silnějšímu slunečnímu záření, způsobí i malá investice obrovský rozdíl. 
Část nákladů na zateplování je možné pokrýt z dotačního programu ministerstva pro životní prostředí Zelená úsporám.

 

Zdroj: Usporim.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe