Šetříme při praní
Také při použití poloviční náplně prádla nebo jiného úsporného programu snižte úměrně dávkování pracího prášku.
Nové pračky napouští podstatně méně vody, proto je vhodné používat méně pracího prášku. Velké dávky nepřispějí k lepším výsledkům praní, spíše naopak.
Účinné prací prášky umožňují také snížit teplotu vody při praní. Rozdíl ve spotřebě elektrické energie při praní na 60°C a 90°C je až 50%.
Používáte sušičku?
Pak je vhodné prádlo před sušení odstředit na maximální možné otáčky (s ohledem na materiál prádla). Sušička je totiž energeticky hodně náročný spotřebič a řádné odstředění umožní kratší dobu sušení díky nižší zbytkové vlhkosti prádla.
Pokud kupujeme novou pračku, pro úsporu energie a vody můžeme zvolit typ s přívodem teplé a studené vody. Ohřev vody z plynového nebo jiného bojleru je levnější, než elektřina z jednotarifové sazby. Pokud máme dvoutarifovou sazbu, je výhodné používat pračku v době nízkého tarifu. Nejvýhodnější je používat teplou vodu ze solárního systému.
Trocha údržby pro dobrou kondici vaší pračky
Moderní pračky nevyžadují stálou péči, ale přesto je výhodné občas jí věnovat chvilku času. Bude vám na oplátku dobře sloužit.
Asi jednou za dva měsíce vyjměte násypku a celou ji vypláchněte. Část násypky pro aviváž je dvoudílná a je třeba ji oddělit a oba díly řádně vymýt. Zaschlá aviváž může způsobit ucpání sifónku a špatné odtékání aviváže.
Ve stejnou dobu vyčistěte filtr pračky, který je umístěn dole, zpravidla pod okýnkem nebo odnímatelnou spodní lištou.
Doporučuji předtím zapnout pračku na program odčerpání vody. I přesto vždy trochu vody vyteče, proto si připravte hadr na podlahu. Filtr se zpravidla vyjímá vyšroubováním za plastové nálitky. Po vyčištění filtru jej pečlivě našroubujte zpět.
Po praní doporučuji vytřít zbylou vodu z těsnění vkládacího otvoru (u praček s předním plněním) a nechat otevřená dvířka pračky, aby mohla vyschnout.
Pokud je nutné provést čištění povrchu pračky, provádějte jej jen vlažnou vodou se saponátem. Nikdy nepoužívejte písky nebo jiné agresivní prostředky.
Pro dobrý výsledek praní
Následující řádky mohou zkušené hospodyňky klidně přeskočit, ale začínajícím se může hodit pár rad k vlastnímu praní.
Před praním roztřiďte prádlo podle typu tkaniny a barevné stálosti. Pomohou nám v tom také symboly na visačkách prádla. Každý typ prádla perte zvlášť.
Pro praní v pračce používejte jen prací prášky určené pro automatické pračky. Jiný prostředek příliš mnoho pění a pračku by mohl v krajním případě i poškodit.
Před praním vyčistěte skvrny od nečistot, které se špatně perou, jako je vosk, asfalt, červené víno a podobné.
Pečlivě zkontrolujete zda nejsou volné knoflíky na oblečení a všechny kapsy. Špinavé peníze se perou jinak, ale také jiné předměty v kapsách mohou způsobit nemilá překvapení jak na oblečení tak i na pračce.
Kusy s obtisky nebo potiskem perte otočené naruby.
Větší a těžší kusy prádla jako jsou například rifle, je vhodnější prát ve větším množství. Při odstřeďování se váha více velkých kusů v pračce lépe rozkládá, kdežto jediný kus zatíží buben nerovnoměrně.
Prací prášek nasypte do násypky těsně před praním (pokud nepoužíváte odložený start), mohl by zvlhnout a hůře by se z násypky vyplavoval.
Aviváž nikdy nedávkujte nad ukazatel maximální hladiny a násypku zavírejte opatrně. Mohlo by dojít k přeplavení vypouštěcího kanálku a k vytečení aviváže již do prvního napouštění. Na výsledek praní to nemá vliv, ale aviváž tak ztrácí svůj smysl. Méně aviváže nevadí, dnešní aviváže jsou většinou koncentráty, proto se řiďte návodem na jejich obalu.
Chcete-li použít škrob, dávkujte jej do oddílu násypky pro aviváž. Je vhodné aby byl řidší, protože lépe proteče a nezanáší odtokový kanálek násypky.
Po ukončení praní prádlo z pračky co nejdříve vyjměte a sušte. Je k tomu hned několik důvodů. Vlhké prádlo je těžké a při delším ležení v bubnu pračky je více zmačkáno a špatně se žehlí. Dalším důvodem je to, že vlhké teplé prostředí v pračce je výbornou živnou půdou pro množení bakterií. Prádlo již za několik hodin zapaří a může nepříjemně zapáchat.